Úvod

QIP je původem od ruských programátorů, ale postupně se začal rozšiřovat stálé více i mezi uživatele mimo zemi jeho původu. Tento článek není srovnání QIPu např. s ICQ 5.1 či dalším klientem, poskytujícím komunikaci přes protokol ICQ. Je to samostatný popis ne příliš známého klienta, který by si zasloužil, aby se dostal alespoň do podvědomí lidí, ne-li přímo na jejich počítače. Samozřejmě, že spoustu vlastností má podobných s ostatními klienty.

Pokud se bojíte, že QIP je pouze v ruštině (když pochází z Ruska), jste na omylu. Má v sobě standardně angličtinu a existuje i možnost nainstalování češtiny. Takže jazykových bariér se bát nemusíte.

 

Logo

 

Snadné založení ICQ účtu

Získat ICQ číslo bylo dříve dosti komplikovanou záležitostí. Museli jste najet na stránky ICQ, tam se pracně proklikat registrací, přihlásit se na e-mail, kde registraci potvrdit atd. Bylo to zdlouhavé a spousta neznalých uživatelů byla při této registraci bezradná. V QIPu je zaregistrování nového čísla otázkou několika vteřin. Stačí zadat heslo, které chcete pro své číslo užívat a opsat sled znaků z vygenerovaného obrázku. Toť vše.

 

Založení ICQ účtu

 

Chatovaní okno

Pokud často povídáte s hodně lidmi najednou, jistě jste se kolikrát dostali do problému, že se ztrácíte v oknech a nevíte, kde máte jaké okno s tím daným uživatelem. V QIPu je chatovací okno mimo jiné vyřešeno tak, že všechna chatovací okna jsou v jednom a jednotlivý uživatelé jsou v přehledných záložkách (podobně je tomu např. ve Firefoxu či Opeře). Zavírání jednotlivých záložek (uživatelů) jde např. stisknutím rolovátka myši. Malinko mi chybí možnost přehazování již otevřených oken mezi sebou (v některé další verzi bude jistě odstraněno).

 

Chatovaní okno

 

Smajlíci

Již v základu máte možnost používat animované smajlíky (emotikony) a tím si výrazně zpestřit povídání s vašimi přáteli. Samozřejmě, že podle vkusu se někomu nový smajlíci líbit budou, jinému ne. Já myslím, že se velmi povedli. Základní sada 35 smajlíků se dá rozšířit až na 98 smajlíků.

 

Smajlíci

 

Více status režimů

Již z ICQ5 jste možná zvyklý na tzv. Rozšířený status (xStatus). I zde je několik základních rozšiřujících statusů, ale především jde zde dobře vyřešen mód Invisible. Je zde prakticky ve dvou režimech: takový, jaký jej běžně znáte (vidí vás pouze lidé, které máte ve Visible listu). Druhý režim vás skryje před úplně všemi (i těmi co máte ve Visible listu). Myslím skvělá vlastnost. Kolikrát nechcete být obtěžováni nikým a přeci mít přehled, kdo právě je online atd. A vyndávat pokaždé lidi z Invisible listu ručně?

 

Status režimy

 

Další vlastnosti

Je toho opravdu mnoho, co QIP nabízí, vyjmenujme jen pár vlastností:

  • Žádné reklamy
  • Anti-spamová ochrana
  • Vylepšená pop-up okna
  • Malá náročnost na počítač
  • Možnost vymazání vašeho nicku z kontakt listu uživatele (funguje pouze u některých klientů)
  • Průhlednost kontakt listu
  • Skinovatelnost (změna vzhledu klienta)
  • Klávesové zkratky
  • Přehlednost a snadné ovládání
  • A mnoho dalšího

Co QIP nemá?

ICQ5.1 přišlo s tzv. tZers (flashové animace). QIP je bohužel neumí. Stejně tak zde nebudete moci provozovat video chat a telefonovat. Řekl bych, že bez těchto vlastností se spousta uživatelů obejde. Pro někoho bude velkým nedostatkem absence pluginů (rozšiřujících modulů). Ovšem od buildu 7901 jsou již pluginy podporovány (na rozsah, jako nabízí např. Miranda se zatím těšit nemůžeme).

Závěr

Poměrně nový a neznámý klient to bude mít velmi těžké. Přinutit lidi, aby se oprostili od stereotypu svých zajetých klientů a šli ozkoušet něco nového bude těžká a nevděčná práce. Kdo překoná první ostych z tohoto klientu a přeci jen se jej rozhodne ozkoušet, myslím, že bude mile překvapen. Protože i naprosto neznámý klient se jeví značně konkurenceschopně a po ozkoušení se jistě u mnoha uživatelů stane klientem primárním.